Historia Śląska
Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego od wielu lat prowadzi kluczowe i szeroko zakrojone badania nad dziejami Śląska, Opola i Opolszczyzny. Pracownicy Instytutu Historii pełnią rolę liderów, moderatorów i opiekunów merytorycznego prowadzonych badań naukowych oraz działań upowszechniających historię o charakterze wielopłaszczyznowy – zagadnienia dotyczące tożsamości narodowej, społecznej i religijnej, ze szczególnym naciskiem na XX wiek (Powstania Śląskie, Opolszczyzna w granicach państwowości polskiej). Cele działań: wskazanie na cechy indywidualne i znaczenie regionu w Europie Środkowej; zachowanie i upublicznienie dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu w Polsce i za granicą. Fundamentalne znaczenie mają prace nad zróżnicowaniem narodowościowym, kulturowym i religijnym Śląska. W badaniach naukowych Instytut Historii pełni rolę lidera w regionie współpracując m.in. z Muzeum Śląska Opolskiego (z Muzeum Czynu Powstańczego), Archiwum Państwowym w Opolu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Historia Kresów Wschodnich
Badania poświęcone Kresom Wschodnim, środowiskom polonijnym i emigracyjnym prowadzone przez historyków z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego mają długą metrykę. Środowisko opolskie, jako jedne z nielicznych, przyjęło szerokie zakresy: chronologiczny (XV-XX wiek) oraz terytorialny – uwzględniający zmieniające się pojęcie kresów, obejmując badaniami nie tylko dawne ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej, ale też tereny pograniczne państwa Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Prowadzone badania oparte są o krytyczną analizę literatury przedmiotu i publikacji źródłowych, a przede wszystkim o wnikliwą kwerendę archiwalną i biblioteczną Polsce i poza jej granicami (m.in. Białoruś, Litwa, Francja, Rosja, Ukraina, USA, Wielka Brytania), jak też w archiwach rodzinnych. Wyniki badań prezentowane są na konferencjach, a przede wszystkim w wysoko cenionych w środowisku nie tylko historyków polskich publikacjach naukowych i popularno-naukowych, z unikatowymi w skali polskiej seriami: „Kresowa Atlantyda” i monografiami zbiorowymi poświęconymi ośrodkom polonijnym na południu Ukrainy.
Historia wojskowości
Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego od wielu lat prowadzi badania z zakresu historii wojskowości polskiej i powszechnej od czasów najdawniejszych po wiek XX. Pracownicy Instytutu są członkami Komisji Historii Wojskowości Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk a także współpracują z Międzynarodową Komisją Historii Wojskowości (International Commission of Military History). Owocem tej współpracy był zorganizowany przez Instytut XLVII Kongres Międzynarodowej Komisji Historii Wojskowości 28 sierpnia – 2 września 2022, Wrocław-Opole. Obecnie zespół badawczy pod kierownictwem prof. UO dr hab. Tomasza Ciesielskiego realizuje projekt dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 656 352 PLN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w module Dziedzictwo Narodowe pt. „Polska wojna sukcesyjna 1733-1735. Działania wojenne – edycja źródłowa” (NPRH/DN/SP/0213/2023/12).
Historia Kościoła
Pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego prowadzą również badania nad historią Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem roli klasztorów na Śląsku i w Polsce od średniowiecza po wiek XX. Obecnie pracownicy Instytutu we współpracy z Archiwum Państwowym w Opolu realizują projekt mający na celu zabezpieczenie spuścizny archiwalnej Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie.
Instytut Historii
ul. Strzelców Bytomskich 2
45-084 Opole
tel. +48 77 401 61 80
e-mail: insthist@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382